سلام همراهان

سرزمین من سرزمینی است سرشار از شگفتی وزیبایی .جای جای این سرزمین پهناوردیدنی وشگفتی ساز است ومیبایست در معرفی وشناخت ان به ایرانیان وجهانیان کوشید .من تلاش میکنم گامی کوچک در این راه پر مخاطره بر داشته ،به ان امید که در این راه توفیقی حاصل شود .

امروز بر انم که گنجینه ای از هویت ایرانی را معرفی کنم .

موزه ایران باستان

در قلب تهران در ساختمانی بزرگ به وسعت 20هزار متر مربع ایوان بلند قرمز رنگی دیده میشود که بر گرفته از طاق کسرا در زمان ساسانیان است . مهندس طراح این بنا فرانسوی است ودر سال 1314 ساختمان ان اغاز ودر سال1316 بعد از 2 سال به اتمام رسید این موزه که به لحاظ حجم،تنوع وکیفیت اثار در جهان جزء چند موزه معروف جهانی محسوب میشود.این موزه بیش از 300000 شیءبا ارزش را درون خودش جای داده است .در طبقه همکف موزه، سفالینه هاواشیاء نفیسی به نمایش گذاشته شده متعلق به ادوار مختلف تاریخ از دوره معاصر تاهزاره هشتم قبل از میلاد مسیح .از الهه باروری تا اولین انیمیشن در جهان ( تصویر متحرک یک بز کوهی ) از تندیسهای شاهان ، تا ادمهای نمکی واز مراسم اهداءهدایا تامراسم دینی همه وهمه را در این مجموعه با ارزش میتوان دید . امسال برای اولین بار باز دید کنند گان با شی ای گران بها وشناخته شده برای جهانیان (منشور کورش) روبرو میشوند که در طبقه بالا موزه نگهداری میشود وچند ماهی به رسم امانت میهمان این موزه است .منشور کورش در سال 1258 خورشیدی در بابل (عراق کنونی) به دست هرمزد رسام متولد 1826 میلادی کشف شد. جنس این استوانه ، سفالین است ودر زیر دیواری جا سازی بوده است . این استوانه سفالین دستورات کورش کبیر است که با خط میخی نوشته شده وبه سراسر سرزمین ایران ارسال گردیده تا منشور حکومت گران را ترسیم کرده باشد . دستورالعمل هایی که این مرد بزرگ راجهان گیر کرد وهنوز که بیش از 2600 سال از ان زمان میگذرد انسانها ارزوی چنان حکومتی را میکنند . امروزه در سراسر جهان برای دسترسی به منویات ان ، انسانهای شریفی کشته میشوند و خون گرمشان بر اسفالت خیابانها میریزد.همین استوانه سفالین بود که از نوشته هایش منشور جهانی حقوق بشر راتنظیم نمودند تا حکومت ها حقوق ملتهایشان را رعایت کنند . ولی افسوس وصد افسوس که انسانهای امروزی هنوز با دیکتا تورانی برخورد میکنند که هر روز سقوط یکیشان را شاهدیم.

منشور کورش استوانه ای به قطر حدود 10سانتیمتر در کناره ها ودر وسط 13 سانتیمتر است و طول ان حدود 22سانتیمتر .23خط ان تقریبآ سالم است و نیمی از این استوانه تخریب گشته. فاصله خطوط نیم سانتیمتر .از جنس گل رس.

بسیار خوشحالم که توانستم از نزدیک این شیء با ارزش را ببینم وشاهد استقبال خیل زیادی از هم وطنانم باشم که به این موزه می امدند وان را مشاهده میکردند . افزون بر مردم ایران مردان وزنان زیادی از دیگر کشورهای همسایه هم با باز دید از موزهو منشور کورش، به وجد میامدند.

 
+ نوشته شده توسط علی جمشیدی در جمعه هشتم بهمن ۱۳۸۹ و ساعت 22:23 |


Powered By
BLOGFA.COM